Merhaba;

Bu yazımızda siz değerli okurlarımıza uydu çanak antenlerle ilgili bilgiler vereceğiz.

Çanak Anten Ne İşe Yarar ?

uydu anten ayarı servisi
çanak anten ayarlama servisi konya

Uydu çanak antenler sabit veya hareketli uydulardan gelen sinyallerin alınmasını sağlayan cihazlardır. Böylelikle uydudan gelen sinyaller anten kablosu gibi bir kabloyla işlenerek televizyon kanallarının izlenmesini, uydudan internete girilmesini, meteorolojik tahminlerde bulunmasını ve buna benzer diğer işlemlerin yapılmasını sağlamaktadır.

Yukarıdan da anlaşılacağı gibi çanak antenler sadece televizyon izlenmesini değil bunun dışında birçok işlemin yapılmasını sağlayacaktır.

Biz bu yazımızda çanak antenlerden televizyon izlenmesine ağırlık vereceğiz.

Uydu Çanak Antenler Ne Kadar Mesafeden Çekerler ?

TÜRKSAT uydusu

Bu sorunun cevabını duyduğunuzda çok şaşıracaksınız ancak çanak antenler yaklaşık olarak 35 000 kilometre mesafeden çekmektedirler. Evet yanlış duymadınız evde televizyon izlemek için çatınızda kullandığınız çanak antenler yaklaşık 70 cm’lik ebattaki çanak antenler sinyalleri 35 bin kilometre mesafeden almaktadırlar.

Uydular Neden Bu Kadar Uzaktadır ?

Televizyon yayınları için kullanılan uyduların neden bu kara uzakta olduğunu muhtemelen hepiniz merak etmişsinizdir. Aslında bu bir mecburiyetten dolayı oluşmaktadır. Kütle çekim kanununa göre maddeler birbirlerini çekmektedirler. Dünya da etrafında dönen uyduları kendisine doğru çekmektedir. Aynen alimizle bıraktığımız taşın yere düşmesi gibi. Uydular yer çekimine karşı gelmek için belli bir hızda dönmek zorundadırlar.

İşte 35 bin kilometre öyle bir mesafedir ki o mesafede duran bir uydu yere çakılmamak için dunyanın dönüş hızıyla aynı mesafede dönmek zorundadır. Dunya ile televizyon uyduları aynı hıza döndüğünden dolayı çanak antenlerinizin yönünü bir kere ayarladıktan sonra bir daha değiştirmezsiniz. Çünkü izlediğiniz uydu hep aynı tarafta duruyormuş gibi olacaktır.

Çanak Anten Nelerden Oluşur Parçaları Nelerdir ?

çanak anten ayarlama yönü

Çanak anten, uydu sinyallerini toplayacak bir adet çanaktan, Odaklanmış yani bir noktaya toplanmış yüksek frekanslı uydu sinyallerini anten kablosuyla taşınır hale getirecek LNB’den ve çanak anten ayağı veya direğinden oluşmaktadır.

Çanak antenlerinizi evde nasıl ayarlayacağınızı Çanak Anten Nasıl Ayarlanır ? adlı yazımızdan okuyarak kolaylıkla uydu çanak antenlerinizi usta çağırmadan ayarlayabilirsiniz.

çanak anten nasıl ayarlanır

Yine çanak anten seçerken nelere dikkat edilmelidir adlı yazımızı okuyarak size en uygun çanak anteni alacilirsiniz.

LNB alırken nelere dikkat edilmelidir adlı yazımızla da uygun LNB’yi seçebilirsiniz.

Konya Uydu Çanak Anten Servisi olarak İyi günler dileriz.