1. Kablonun uzunluğu

Çanak anten kablosu alırken alacağınız kablonun uzunluğu iyi tespit edilmelidir. Doğru hesaplanmadan alınan kısa kabloya sonradan ek yapma ihtiyacınız olacaktır ve bu da kablo ekini ne kadar düzgün yaparsanız yapın sinyal kaybına neden olacaktır. Özellikle de kablo ekini hatalı yaptıysanız uydu çanak anteninizin ayarı düzgün yapılmış olsa bile bazı kanallarınızın düzgün çekmemesine neden olacaktır.

Gerekli kablo uzunluğunu doğru hesaplamayıp fazladan kablo alırsanız da yine sinyal kaybı oluşacaktır. Bu fazla kablo kısa mesafelerde sinyalde fazla bir etkisi olmasa da özellikle 50 metreden uzun mesafelerde önemli ölçüde sinyal kaybına neden olacaktır.

Özetle kablonuzun olması gerekenden kısa olması da uzun olması da sinyal kaybına neden olacaktır.

2. Kablonun Türü

Piyasada büyük oranda ucuz kablolar bulunmaktadır. Bu kablolar 25-30 metreye kadar olan mesafelerde pek sorun yaratmamaktadır. Eğer kablo ihtiyacınız 30 metreden metreden fazlaysa anten kablonuzun mümkünse RG6-U4 ve minimum 80 tel sargılı olmasına dikkat ediniz. Eğer kablo mesafeniz 50 metreden uzun olacaksa alacağınız kablo RG6-U6 içi ve telleri bakır olan kablolardan almanız gerekmektedir.

3. Kablonun Kalınlığı

Eğer anten kablonuzu evinizin iç tesisatındaki hortumlardan geçirecekseniz veya apartmanınızdaki merkezi uydu sisteminizdeki çıkışlardan bir tane daha evinize çekmek istiyorsanız tesisat hortumunuzdaki boşluğa bakınız. Eğer boşlukta kablo yoksa normal kalınlıktaki anten kablosundan alabilirsiniz. Ancak kabloyu içerisinden geçireceğiniz tesisat borularının içinde kablo varsa veya hortum darsa mutlaka ince anten kablosu almanız gerekmektedir. Siz satıcıdan anten kablosu istediğinizde size normal kalınlıkta kablo verecektir. Kablonuzun ince olması gerektiğini mutlaka satucuya bildirmeniz gerektiğini unutmayın.