Televizyonunuzun modeli
Uydu alıcı receiver alırken öncelikli olarak kullandığınız televizyonunuzun girişlerine uygun bir uydu alıcı almanız gerekmektedir. Aksi halde aldığınız uydu alıcı televizyonunuza uymayacaktır.

Eğer eski tip tüpl uydu alıcı alıyorsanız uydu alıcınızın SCART çıkışlı olması gerekmektedir.

Eğer tüplü televizyonunuz var ve istediğiniz uydu alıcınızda da SCART çıkışı yoksa uydu alıcınızda eğer AV çıkışı varsa bunu AV den SCARTA dönüştüren bir aparat da almanız gerekmektedir.

Eğer televizyonunuzda HDMI girişi varsa (LCD ve LED tv lerin neredeyse hepsinde vardır) HDMİ çıkışlı bir uydu alıcı almanız çok daha mantıklı olacaktır.

TV’niz kendinden uydulu mu ?
Eğer televizyonunuzu yeni aldıysanız büyük ihtimalle televizyonunuz kendinden uyduludur ve uydu alıcıya ekstradan para vermenize gerek yoktur. Uydu alıcı zaten televizyonunuzun içindedir. Televizyonunuzun kendinden uydulu olup olmadığını anlamak için özelliklerine bakarak veya arkasında SAT girişinin olup olmadığına bakarak kolayca anlayabilirsiniz.

TKGS özellikli uydu alıcı
TKGS Türksat KAnal Günccelleme Sistemi demektir ve siz kullanıcılara büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Uydu alıcılarda otomatik ayarlama yaparken tüm kanaların bulunması bazen yarım saati geçebilmekte ortalama olarak da 10 dk’yı bulabilmektedir. Ayrıca kanalları bulduktan sonra kanalların istediğimiz sırayla sıralanması da saatleri alabilmektedir. TKGS özelliği ile 5-10 saniyede tüm kanallar aranıp arama bitmekte ve kanallar sıralı bir şekilde kaydedilmektedir. Bu da işinizi oldukça kolaylaştırmaktadır. Ayrıca uydu yayınına giren yeni kanallar da otomatik olarak uydu alıcınıza eklenmekte veya çıkartılmatadır. Bu yüzden TKGS özellikli uydu alıcı almanızı tavsiye ederiz.