türksat hangi frekansa göre ayarlanır

Türksat Hangi Frekansa Göre Ayarlanır ?

konyauydu.com‘dan herkese MERHABA;

Bu yazımızda sizlere uydu çanak anten ayarlama işleminde yardımcı olması için kullanılan uyduların en güçlü yayın yapan frekanslarının nasıl bulunacağını anlatacağız.

Yazımızı okuduktan sonra istediğiniz uydunun en güçlü frekansını kolayca bularak uydu çanak anteninizi daha kolay bir şekilde ayarlayabileceksiniz.

Kısacası bu yazımızda, TÜRKSAT hangi frekansa göre ayarlanır ? vb. sorularınızın cevabını bulacaksınız.

Yazımızı okurken aklınıza takılan hususları 0553 213 93 39 numaralı telefonumuzdan konyauydu.com’un yardımsever uydu anten servis ekibine çekinmeden sorabilirsiniz.

Evde kendi çanak anteninizi nasıl ayarlayacağınızı ayrıntılı bir şekilde anlattığımız yazımıza da BURAYA tıklayarak ulaşabilirsiniz.

En Güçlü Yayın Yapan Frekans Ne Demektir ? Ne İşe Yarar ?

kanal ayarlama

En güçlü frekans veya en güçlü yayın yapan frekans, uyducuların veya sizin gibi kendi çanak antenini ayarlamak isteyenlerin kolay bir şekilde çanak anten ayarlamak için kullandığı frekanstır.

En güçlü yayın yapan frekans seçiliyken çanak anten ayarlamak çok kolay olacaktır. Aksi takdirde evde kendi çanak anteninizi ayarlarken çok zorlanacaksınız. Çünkü sizin de bildiğiniz gibi çanak anten ayarlarken milimetrik bir sapma bile uydu sinyalinin kaybolmasına neden olabilmektedir. 

Uyduların, bulunduğumuz yere yolladıkları sinyallerin hepsi aynı güçte değildir. Bazı kanalların frekansları bulunduğumuz bölgeye çok güçlü bir şekilde gelirken, bazı kanalların frekansları ise çok zayıf bir şekilde gelebilmektedir.

Eğer uydu anten ayarlamayı bölgenize zayıf bir şekilde gelen bir kanalda yaparsanız, çanak anteninizi ayarlamak için çevirdiğinizde zayıf gelen sinyal, henüz televizyonunuzun ekranında görüntüye dönüşmeden hemen kaybolacaktır. 

Oysa ki çanak anten ayarlama işlemini bölgenize yüksek sinyalle yayın yapan bir kanalda yaptığınız zaman çanak anteninizi çevirirken görüntünün televizyonunuza ulaşması çok daha kolay olacaktır. Çünkü milimetrik oynamada bile güçlü yayın yapan frekansın kanalı kolay kolay kaybolmamaktadır.

 

 

uydu anten ayarı servisi

Bu konuyu sizlere daha kolay aıklamak için şöyle bir örnek verebiliriz;

Bazen televizyonunuzda bazı kanallar çekerken bazı kanallar çekmemektedir. Buna hepiniz şahit olmuşsunuzdur.

İşte bazı kanallarınızın sorunsuzca çekerken, bazı kanallarınızın ise çekmemesi veya yağmur ve karda gitmesinin nedeni budur.

Bu durumda güçlü sinyalli kanallar, televizyonunuzda çeken kanallardır. Zayıf sinyalli kanallarsa çekmeyen veya yağmurda ve karda çekmemeye başlayan kanallardır.

Türkiye için örnek verecek olursak. Çanak anteninizin ayarı bozulduğunda, yağmurlu veya karlı havalarda Beyaz TV ve FOX HD’nin gittiğine çoğunuz şahit olmuştur. Çünkü bu kanalların frekansları TÜRKSAT uydusunun zayıf frekanslarından bazılarıdır.

Kanal D’nin ise gittiğine muhtemelen kimse tanık olmamıştır. Çünkü Kanal D’nin yayın yaptığı 11977 H 27500 frekansı TÜRKSAT uydusunun Türkiye’ye yayın yaptığı en güçlü frekansıdır.

Eğer Türkiye’de Kanal D’de gitmişse çanak anteninizin ayarı tamamen bozulmuştur ve muhtemelen hiçbir uydu kanalını izleyememektesinizdir.

 

konya uydu çanak anten nasıl ayarlanır

Yukarıdaki paragraflarda anlatılanlardan da anlaşıldığı üzere, çanak anten ayarlarken sadece en güçlü frekansa ihtiyacımız yoktur. Zayıf yayın yapan frekansa da ihtiyacınız vardır.

Çünkü en güçlü frekansla uydunun yönü kabaca bulunurken. Zayıf frekansla da ince ayar yapılarak uydudaki tüm kanalların çekmesi sağlanmaktadır.

Sadece en güçlü frekansla uydu anteninizi ayarlarsanız, zayıf sinyalli kanallarınız çekmeyebilecektir.

 

 

En Güçlü Frekans Nasıl Bulunur ?

türksat en güçlü frekans nasıl

En güçlü frekansı bulmak için google arama motoruna “flysat” yazdıktan sonra flsysat ın yanına hangi uydunun güçlü ve zayıf frekansını bulmak istiyorsanı o uydunun adını da ekleyip arama yapınız.

Arama sonuçlarında en üstte çıkan alakalı sonuca tıklayın.

Buradaki örnekte TÜRKSAT uydusunun en güçlü ve en zayıf frekansları bulunmak istendiğinden dolayı google aramasına “flysat türksat” yazılmıştır.

Hotbird uydusunun en güçlü frekansını bulmak istiyorsanız “flysat hotbird” yazabilirsiniz.

en yüksek frekans dBW

Sayfayı aşağı katdırarak okla gösterilen sütundaki en yüksek dBW değerini bulun.

türksat uydusu en güçlü frekans kanal d

Bu sayfayı kaydırdığımızda en yüksek dBW değerinin 57 dBW olduğunu gördük.

Buradaki kanallar hemen solda yazmaktadır.

Kanal D ve birkaç kanalı daha rahatlıkla görmektesiniz.

Bu kanalların frekansının da 11977 H 27500 olduğunu görmektesiniz. Bu frekans da TÜRKSAT uydusunun en güçlü frekanslarındandır.

türksat kapsama alanı

Son olarak aşağıdaki yuvarlak içine alınmış bölgeye tıklayarak, açılan pencereden Trkiye kapsama alanının, sizin bulunduğunuz yeri kapsayıp kapsamadığını kontrol etmeniz gerkmektedir.

türksat kapsama alanı

Açılan pencereyi aşağı kaydırarak Türkiye kapsama alanını bulduktan sonra, kendi bulunduğumuz bölgenin bu kapsama alanı içerisinde olduğuku kontrol etmeniz gerekmektedir.

Bazı Popüler Uyduların En Güçlü Frekansları

Türkiye için

Türksat En Güçlü Frekansı Nedir ? 2021

11977 H 27500  Kanal D

Hotbird En Güçlü Frekansı Nedir ? 2021

türksat kapsama alanı

Hotbird 13 e bbc news kanalıdır.

hispasat en güçlü frekans

Hispasat 30w 6 En Güçlü Frekansı Nedir ? 2021

Hispasat 30w 6 uydusunun Türkiye geneli için en güçlü frekansında yayın yapan kanalı 11420 H 05000 frekansında yayın yapan Kuriakos TV HD kanalıdır.

Hispasat uydusunu izleyebilmek için 85 cm çapında çanak anten işinizi görecektir.

Türkiye’nin güney batısına doğru gidildikçe 65 cm’ye kadar çanak anten de işinizi görebilecektir.

astra alman uydusu en güçlü frekans

Alman Uydusu Astra 1M Wide En güçlü Frekansı Nedir ? 2021

En çok ücretsiz Alman kanallarının bulundurduğu için Alman uydusu olarak da bilinen Astra 1M uydusunun Türkiye geneli için en güçlü frekansında yayın yapan kanalı 11778 V 29500 frekansında yayın yapan DW English HD kanalıdır.

Alman Astra 1M uydusunu izleyebilmek için 90 cm çapında çanak anten işinizi görecektir.

Türkiye’nin batısına doğru gidildikçe 65 cm’ye kadar çanak anten de işinizi görebilecektir.